| savaxd2 a întrebat:

Salut, am o intrebare. Daca prietena mea are 16 ani si eu 18 poate da o declaratie la politie ca vrea sa stea cu mine? Din cate am citit prin alte parti nu am inteles nimic. Vreau un raspuns bun, nu abureli sau altele. Multumesc anticipat. Funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia n-are nici o treaba in asemenea cazuri, asa ca prietena ta nu trebuie sa dea nici o declaratie si nici n-o sa-i fie primita, chiar daca ar vrea.
In asemenea cazuri prietena s-ar putea muta la tine, daca parintii ei si ai tai nu se opun.
In caz contrar parintii ei pot solicita, printr-o actiune in justitie, intoarcerea minorei la domiciliul ei si instanta de judecata va hotari in functie de probele administrate si dupa ce va fi si ea ascultata.

1 răspuns:
| raluk27 a răspuns:

O astfel de declaratie ar fi egala cu zero, pentru ca prietena ta e minora si nu are capacitate deplina de exercițiu, incat sa dea declaratii.