| AlinCosty26 a întrebat:

Prietena mea are 15 ani, suntem de un an jumate impreuna si vrea sa plece de acasa si sa se mute cu mine! Daca mama ei se duce la politie si face declaratie, ne poate face ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu intervine in asemenea cazuri, nu are atributii.
Abia dupa ce parintii obtin o hotarare judecatoreasca, de obligare a minorei sa se reintoarca la domiciliul lor si o pun in aplicare prin executorul judecatoresc, acesta poate cere concursul politiei pentru a pune hotararea in aplicare, daca sunt persoane care se opun la aceasta (minora, prietenul ei, familia acestuia, etc).