| Razvanel_Razvy_1992 a întrebat:

Salut, am o intrebare in legatura cu permisu de conducere, permisu mi-a fost anulat pentru alcol 0.77 in aeru expirat, si m-au chemat la tribunal peste cateva saptamani, as vrea sa stiu pana atunci cam cat nu o sa mai pot conduce, in functie de concentratia de alcol pe care am avut-o.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai avut 0, 77 in aerul expirat atunci ai avut cca 1, 5 in sange si fapta este infractiune, conform Codului penal, citez:
" ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă."
Daca esti condamnat permisul iti va fi anulat si vei putea obtine altul abia dupa trecerea unei perioade de 6 luni de la data executarii pedepsei, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
 b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la ...art. 336, ...din Codul penal;
ART. 116. (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
  a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;"