| Ionut0991654 a întrebat:

Salut.Acum aproximativ 2 ani aveam 16 ani si ma plimbam cu un moped de 49cc intr-o localitate unde m-a oprit politia. Eu neavand permis obligatoriu mi-a facut dosar penal. Un an nu am mai stiut nimic de acel dosar si nu m-a mai cautat nimeni.Intre timp am facut 17 ani jumate si m-am apucat de scoala de soferi, mi-am scos cazierul si era curat, am facut orele de legislatie, orele de conducere dar m-au chemat la tribunal si din cate stiu mi-au dat o masura educativa neprivata de libertate. Intre timp am facut 18 ani si am dat si examenul teoretic dar am cazut si am plecat din tara, m-au mai cautat dupa sa mai merg din nou la tribunal dar nu stiu de ce, dar ma intorc acum si as vrea sa mai incerc sa dau examenul doar ca am cazierul expirat si intrebarea mea e cand il scot nu o sa fie patat? Multumesc

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sustine examinarea pentru obtinerea permisului de conducere, daca nu a trecut mai mult de 1 an de la terminarea scolii de conducere.
Masura educativa se radiaza din cazierul judiciar la 1 an de la executare, conform L.290/2004, privind cazierul judiciar, rep. in 2009, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.15.(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au făcut notări provizorii se scot din evidenţă dacă se află în una dintre următoarele situaţii:
g) a trecut un an de la data executării măsurii educative;"

| Ionut0991654 explică (pentru Ioandelasal):

Nu a trecut un an dar precizez faptul ca fapta pe care am facut-o am facut-o la minoritate

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este patat, ca dosarul penal este pe viata, nu expira.
Iar faptul ca nu te-ai prezentat la tribunal cand ai primit citatie, cade greu in dosarul tau.

| bogdan324 a răspuns:

Este prima abatere?
Daca nu e inca vorba de vreo condamnare nu ar trebui sa apara in cazier.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru bogdan324):

In cazier apare tot ce e penal. Inclusiv amenzi penale. https://legestart.ro/amenda-contraventionala-si-amenda-penala/

| bogdan324 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asa o fi atunci, insa mie inca mi se pare ciudat faptul ca atunci cand si-a scos cazierul, adica dupa aproape 2 ani de la fapta, inca era curat, daca se poate sa ma lamuriti? multumesc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru bogdan324):

Nu ar fi de mirare ca dosarul respectiv inca sa fie pe undeva uitat intr-un sertar. Nu exista sentinta, nu are de ce sa aiba ceva in cazier...

| Ionut0991654 explică (pentru bogdan324):

Da e prima abatere

| bogdan324 a răspuns (pentru Ionut0991654):

Cand trebuie sa te duci la tribunal?

| Ionut0991654 explică (pentru bogdan324):

Trebuia sa merg acum 2 luni dar sunt plecat din tara

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

De aia exista talon sau nu stiu ce, scrie acolo cati cc are motorul