| OmuG a întrebat:

Am o intrebare: La liceu la mine cica se dau amenzi daca sari gardu', fumeri, chiulesti... Am strans pana acum 160 de lei, si zice directoru' ca daca nu platesc nu-mi elibereaza adeverinta de elev, diplome, nimic... E normal? Are voie sa faca asta? Adeverinta de elev o elibereaza numai cand vrea scoala, cand ii place ei cum te comporti?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acum aud prima data de asemenea amenzi. Nu sunt legale, au dreptul sa instituie contraventii si sa prevada amenzi doar Parlamentul, Guvernul si alte organe, dar scolile nu se afla printre acestea. De asemenea nu este legala conditionarea eliberarii diplomelor si adeverintelor de plata unor amenzi, chiar daca ar fi legale.
P.S. Bravo tie, vad ca esti un elev "model".

regis
| regis a răspuns:

Faptul ca sistemul se practica si in alte scoli nu are absolut nicio relevanta. Pentru a obtine o adeverinta sau diploma, poti depune o cerere scrisa la secretariatul scolii, insa nu uita sa ceri si numar de inregistrare. Daca ti se refuza inregistrarea cererii, o poti trimite prin posta, cu confirmare de primire. Institutiile publice sunt obligate prin lege sa raspunda IN SCRIS oricarei solicitari in termen de maximum 30 de zile. Directorul nu va avea curajul sa refuze in scris eliberarea unui asemenea act, iti garantez eu.
Pe de alta parte, chiar daca nu sustin metodele de constrangere de acest gen, ar trebui sa iti revizuiesti si tu atitudinea, faptul ca "ai strans" mai multe amenzi arata ca nu e vorba de intamplari izolate. Toti am mai sarit gardu, insa orice exces dauneaza.

| alessia5158 a răspuns:

Daca exista o hotarare a conducerii scolii privitoare la aceste amenzi si /sau sanctiuni semnata de profesori, elevi, parinti atunci acestea se aplica tuturor. Sistemul de amendare a elevului functioneaza si la alte scoli --- ai aici un exemplu :http://www.ziare.com/......ma-1081870

| Reigns a răspuns:

Si la noi la scoala si la liceu ( scoala ii in curte cu liceul ) s'au dat foarte multe amenzi, dar si le'au platit toti, dar daca nu le plateau le taiau alocatia... cred ca are voie thinking