| klewww a întrebat:

Salut, am o mare problema. Mama a plecat de acasa cu altul si na, era despartita de tata dar ce fac acum stau la tara departe de oras, ea nu a lasat nici un ban si am si un var in plasament, ce pot face? Si da, nu a lasat nici un banut plus ca nu aveam cine stie ce situatie financiara ca orice om de la tara si plus de asta tata nici nu e interesat de ajutor.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clara, nu spui daca parintii sunt divortati, cu cine stateai si daca parintele celalalt a fost obligat si a platit intretinerea.
Da aceste detalii si o sa-ti dau un raspuns concret.

| klewww explică (pentru Ioandelasal):

Sunt baiat si tata plateste acea pensie alimentara e faza ca ea a plecat si eram in custodia ei ca parinte dupa divort, stau la tara si e platit tot pe luna aceasta dar dupa habarn nu am ce sa fac incep liceul amici mau lasat unul nu ma ajuta si tata nu se baga

| Ioandelasal a răspuns (pentru klewww):

Vorbeste cu mama ta si spune-i ca trebuie sa se reintoarca acasa si ca trebuie sa contribuie la intretinerea ta, cel putin pana devii major, dar si in continuare daca o sa mergi la o facultate sau alta scoala.
De asemenea trebuie sa se ingrijeasca si de varul care este in plasament, nu tu ai primit plasamentul, ci mama ta si primeste bani pentru aceasta.

| Lioana a răspuns:

Suna la telefonul copilului.
116 111 (disponibil 7 zile din 7, intre orele 08:00 - 20:00).

| klewww explică (pentru Lioana):

Cu ce ma pot ajuta?

| Blablablablablablablablablablablabla a răspuns:

Și tatăl tău unde e?

| klewww explică:

Si vreau sa spun ca abia am 16 si mai am si liceul pe cap