| Myyy3 a întrebat:

Am o nelamurire privind politicile drepturilor de autor ale filmelor. De curand am deschis un canal de Youtube unde doream sa postez scene memorabile din filmele foarte bune. Dar am primit atentionare de la Youtube precum ca incalc drepturile de autor. Totusi sunt o multime de scene din astea pe Youtube, ele cum au rezistat, nu le-au gasit? Si totusi daca reusesc cumva sa le modific, sa adaug, sa le imbin etc si ajung sa scot bani din asta pot avea probleme cu legea pe viitor? Va rog nu vorbiti daca nu cunoasteti foarte bine politicile de copyright! Va multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti avea probleme. Faptul ca si altii au postat nmu te absolva de vina.
Pentru a te lamuri citeste L.8/1996, privind drepurile de autor la noi, in alte tari o asemenea lege poate sa fie chiar mai aspra.

Bula
| Bula a răspuns:

Poti "cita" secvente dintr-o filmare de maxim 5 secunde, fara a incalca drepturile de autor.