| Andra444444444 a întrebat:

Salut TPU. Am un canal de YouTube, postez muzică. În iunie, am postat un video și îmi apărea "Reclamație privind drepturile de autor". L-am șters, l-am postat din nou ieri, iar de data aceasta mi-a aparut "Drepturi de autor - Revendicare Content ID asupra videoclipului nu afectează canalul.Nu este un avertisment privind drepturile de autor." Stie cineva diferența dintre Revendicarea Content ID și reclamația privind drepturile de autor? Dau fundă!

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Diferenta intre ele exista dar si intr-un caz si in altul tie nu iti genereaza niciun ban pentru ca este munca altcuiva.
Daca pe viitor vrei sa nu iti suspende contul cei de la Youtube fie numai incarci piesele altora fie dai delete la cont.
Daca te incanta ca faci vizualizari sa stii insa ca nu iti aduc altceva decat satisfactie proprie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai posta muzică fara sa platesti drepturile de autor, poti ajunge la inchisoare ca incalci drepturi de autor plagiezi adica furi ceva ce nu iti apartine, sterge ti urgent contul daca nu vrei probleme, acum ei te au avertizat, dar data viitoare o sa iti bata politia la usă nu te juca cu asa ceva ca nu cred ca vrei sa te aresteze.

| Violleta2022 a răspuns:

Postarea ilegala de muzica a altora care au deja drept de autor, nu este legla si nici permisa, de aceea ti s-a inchis contul.

Platesti copyright (drepturi de autor) la fiecare melodie pe care vrei sa o pui in pagina ta de YT, daca vrei sa o distrbui, fiindca legal nu ai voie sa-sti insusesti muzica altora si sa o postezi unde vrei tu, fara sa platesti autorul.

| Andra444444444 explică (pentru Violleta2022):

Nu am spus că mi s-a închis contul. La Revendicarea Content ID, scrie ca nu afectează videoclipul sau canalul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andra444444444):

Ai spus asa:
"...mi-a aparut "Drepturi de autor - Revendicare Content ID asupra videoclipului"

Deci trebuie sa dovedesti ca ai CUMPARAT si achitat drepturile de autor al acelui videoclip, fiindca l-ai repostat din nou pe pahgina ta de YT.