| anonim_4396 a întrebat:

Salut,

Am o prietenă care nu are Carte de identitate ( buletin ) 18 ani +
Poate să-și facă buletinul singură? Fară acordul unui parinte?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa mearga singura la SPCLEP de care apartine dar are nevoie de o declaratie autentica de primire in spatiu de la proprietarul locuintei (parinti saun altul) in care sta si de actul de proprietate.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar daca detine o proprietate pe numele ei

| KhludCiprian a răspuns:

Te referi l-a luat in spatiu, da. Dar trebuie sa fii cu un proprietar de apartament din cate stiu (ce sa "te ia in spatiu").

| raresandrey a răspuns:

Bai nene buletinul se face la 14 ani.

| suntserios a răspuns (pentru raresandrey):

Si nu il mai schimbi toata viata? vezi ca umpli TPU cu raspunsuri date anapoda fara sa stii ce vb

| Lem0n112 a răspuns (pentru raresandrey):

Băi "nene" eu v-am întrebat frumos, nu mi se pare normal să primesc asemenea răspunsuri, report

| raresandrey a răspuns (pentru Lem0n112):

Sorry!

| bistrita1984 a răspuns:

Trebuie sa mearga cineva care sa semneze pentru ea ca o tine in locuinta respectiva si un contarct de casa s-au de la primarie o adeverinta