| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Bunicul meu are probleme psihice si in urma cu vreo 20 ani a fost internat la psihiatrie. Face crize in fiecare zi, se cearta, este nervos, sare sa se bata si refuza sa mai mearga la control. Ce as putea sa fac in privinta asta? Exusta vreo posibilitate sa ajunga la psiholog cu forta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MariaMihoc a răspuns:

Buna ziua!

In conditiile enumerate de dvs., ceea ce puteti face (ca solutie extrema) este sa solicitati internarea nevoluntara in sectia de psihiatrie, in conditiile in care bunicul dvs. se manifesta deosebit de agresiv, devenind un pericol public. Transportul persoanei in cauza la spitalul de psihiatrie se realizeaza, de regula, prin intermediul serviciului de ambulanta. In cazul in care comportamentul persoanei in cauza ese vadit periculos pentru sine sau pentru alte persoane, transportul sau se realizeaza cu ajutorul politiei, jandarmeriei, pompierilor, in conditiile respectarii tuturor masurilor posibile de siguranta si respectarii integritatii fizice si demnitatii persoanei.

Din pacate, atat timp cat bunicul dvs. refuza prezentarea la psiholog / psihoterapeut, el nu poate fi ajutat de catre vreunul din acesti specialisti, iar cazul ramane de competenta psihiatrului.

Va recomand sa cautati si sa cititi Legea sanatatii mintale si a protectiei persoanelor cu tulburari psihice, Sectiunea 2, internarea nevoluntara - (Legea 487/2002, republicata in 2012)

Articolul 56/1/b da dreptul familiei sa solicite internarea nevoluntara a persoanei.

http://www.psihoterapeut-bacau.ro

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aduceti un medic privat acasa!
Omul are nevoie de un psihiatru si asta de urgenta!

| Ben00 a răspuns:

Este un antialergic, Peritol, care induce si putina somnolenta. poate ajuta.

| KiszMy a răspuns:

Conform legii..., se prezumă că persoana vizată este bolnavă psihic iar pe baza acestei prezumții se întocmește solicitarea unei evaluări psihiatrice sau a unei internări nevoluntare. Persoana vizată este îndreptățită să refuze cererea sau recomandarea unor persoane de rea-credință și să se opună din răsputeri la o tentativă de internare nevoluntară.

| AuraRugina a răspuns:

Cred că ar trebui să ajungă un psihiatru, mai ales dacă a mai fost în trecut. Ii recomanda o medicație pentru patologia lui și o să se mai liniștească după.