| ejymas a întrebat:

Salut, am observat persoane ce nu au placute de inmatriculare pe fata, este legal?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, daca sunt prinsi vor fi amendati.

| mgtow a răspuns:

Filmeaza masinile in vloguri de Youtube trebuie sa fie cineva in dreapta cu ei, de pomana nu merg asa se risca daca ar fi pe bune

| ejymas explică (pentru mgtow):

Pai si merita riscul pentru un fimulet pe Youtube?

| mgtow a răspuns (pentru ejymas):

Mofturi din partea lor, nu merita

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este legal sa circuli fara placute de inmatriculare!
Este pe riscul lor, daca sunt prinsi platesc amenda.

| Catrice a răspuns:

Poate le-o căzut sau le-o fost furate pe drum s-o duse la fer vechihee hee

| Lukasssz a răspuns:

Nu e legal

| DaniTDCI a răspuns:

Nu e legal asa ceva, daca sunt prinsi, vor fi sanctionati contraventional.

| GPA a răspuns:

Conform articolului 108 din legislația rutieră, autoturismul trebuia să aibă cel puțin o plăcuță montată în locul destinat, fie pe față, fie pe spate, astfel că :
" (1) Savarsirea de catre conducatorul de autovehicul a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe langa sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza :

4.conducerea pe drumurile publice a unui vehicul fara a avea montata una dintre placutele cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare ori daca placutele cu numarul de inmatriculare ori de inregistrare nu sunt fixate in locurile special destinate". Atâta timp cât există minimum o plăcuță(una) la vedere, iar legea spune același lucru, nu vor fi probleme în trafic.

Răspuns utilizator avertizat
| Vasile2003 a răspuns:

Nu este legal ...probabil le căzuse când ai văzut tu