| koke44 a întrebat:

Salut, am obtinut categoria C iar la oras pentru categoria C+E sunt programat foarte departe, daca obtin intre timp atestatele, sunt valabile si pentru C+E?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este valabil, avand in vedere prevederile din Anexa 2 la Ordinul nr. 1.214 din 11 noiembrie 2015, pentru aprobarea normelor privind pregătirea şi atestarea profesională a personalului de specialitate din domeniul transporturilor rutiere, art.3, alin(7), citez:
"(7) Conducătorii auto care efectuează transport rutier de mărfuri şi deţin un CPC pentru una dintre categoriile de vehicule C1, C1E, C şi CE sunt exceptaţi de la obţinerea unui CPC pentru oricare alta dintre acestea, iar conducătorii auto care efectuează transport rutier de persoane şi deţin un CPC pentru una dintre categoriile de vehicule D1, D1E, D şi DE sunt exceptaţi de la obţinerea unui CPC pentru oricare alta dintre acestea."