| Adrian5575 a întrebat:

Salut. Am pierdut numarul de inmatriculare din spate. Pot sa mai circul cu masina pana scot alta placuta? Merge cu o foaie A4 trasa la imprimanta, pusa in folie si pusa in geam?

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu merge.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu merge, deci fuga la DRPCIV!

| Robertandrei4858 a răspuns:

Nu poti sa mai circuli, daca te prinde politia iti ia talonul, primesti si amenda si risiti si inchisoare de la doua trei luni la doi ani. eu zic sa nu te risti

| StefanE2019 a răspuns:

ÎNTOTDEAUNA când pierzi numărul de înmatriculare din spate trebuie sa îl iei pe cel din față și să îl montezi în spate. Cel din față poate fi înlocuit PROVIZORIU cu unul scris și pus într-un loc vizibil (bord, în locul numărului de înmatriculare) până când ajungi la DRPCIV.

| suntserios a răspuns (pentru StefanE2019):

Asta e inventata de tine sau cum?

| StefanE2019 a răspuns (pentru suntserios):

Nici și nici. Dar ținând cont că majoritatea radarelor sunt poziționate în direcția de mers, acestea văd partea din spate a mașinii implicit numărul de înmatriculare oficial, și așa eviți o tragere pe dreapta și o posibilă urmărire pentru că nu ai număr de înmatriculare oficial.
Dar chiar și așa, metoda cartonului ajută până ajungi la DRPCIV... Altfel riscă de la 9 la 20 puncte-amendă, respectiv de la 720 lei- 1.600 lei + 6 puncte de penalizare... (Art 102 alin 2 și 108 alin 1).
Deci da, nu e de glumit iar ce am spus eu era doar o recomandare.

| StefanE2019 a răspuns (pentru StefanE2019):

*1305 - 2900 pardon

| Adrian5575 explică (pentru StefanE2019):

Stii cumva daca trebuie sa fac programare pentru a cere duplicat la placuta de inmatriculare? Am intrat pe site la DRPCIV si nu vad decat duplicat certificat de inmatriculare si duplicat permis romanesc. Mersi.