| Andrei199114 a întrebat:

Salut, am primit astazi prin posta o instiintare sa ma prezint la parchetul de judecatorie cu un dosar din 2019, imi apare numarul dosarului /p/2019 ce semnifica acel P? Nu am cea mai vaga idee ce s-a intamplat in perioada aia, am cautat si numarul dosarului si nu gasesc nimic.

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Ordonanta parchetului pate fi de clasare a cauzei, asa cum zice Ioandelasal. In acest caz te cheama sa-ti inmaneze ordonanta, deoarece nu ai fost gasit acasa cand agentul postal te-a cautat.
Ordonanta poate fi si de suspendare a urmaririi penale.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In instiintare trebuia sa fie trecuta si calitatea in care iti solicita sa te prezinti, respectiv invinuit sau martor, fiind vorba de un dosar penal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil esti un martor in ceva proces.

| mi25 a răspuns:

Daca nu scrie in instiintare scopul chemarii si mai ales in ce calitate, poate fi o audiere intr-o cercetare prealabila.
Dosarul nu ai cum sa-l gasesti pe site-ul vreunei judecatorii, ca acestea sunt separate si daca este doar in cercetare prealabila nu este nici public.
Daca esti tu cumva cercetat sa nu accepti si sa nu dai nici o delaratie fara sa fie prezent un avocat. De altfel, ei sunt obligati ca la iceput sa te intrebe si sa te puna sa semnezi, daca ai nevoie de aparator.

| Andrei199114 explică (pentru mi25):

Scrie pentru inmanarea ordonanței, ce înseamnă mai exact?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei199114):

Este vorba de actul prin care procurorul a dispus clasarea sau renuntarea la urmarirea penala. Du-te si o sa primesti ordonanta si vei afla despre ce este vorba.

Răspuns utilizator avertizat