| Stefan_Winter_1990 a întrebat:

Am primit o amenda acum vreo 4 luni daca nu ma insel pentru un pet de bere baut in public si nu mi-am facut griji si exact azi mi-a venit o somatie cum ca daca nu platesc amenda, se aplica executarea silita. Acum intrebarile sunt. Sa stau chill si sa-mi vad de treaba ca si cum nu as fi primit somatia? Si daca vine executorul ca prin minune, ce trebuie sa fac ca nu am bunuri pe numele meu si am doar un cont in banca care oricum e gol?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu se poate face executarea silita si ai peste 16 ani organul fiscal poate sesiza instanta de judecata si amenda sa fie transformata in ore de munca in folosul comunitatii, cat esti minor pana la 25 de ore si daca esti major (daca anul din numele de utilizator este corect) pana la 50 de ore.

| Stefan_Winter_1990 explică (pentru Ioandelasal):

Anul este corect. Dar care sunt sansele sa nu vina executorul? Ca mai am cativa amici care au patit asta si nu a venit nimeni sa-i intrebe de sanatate. Si daca vine executorul si voi fi nevoit sa fac munca in folosul comunitatii, ce fel de munca ar trebui sa fac? Adica exemple.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stefan_Winter_1990):

Executarea silita se face de organul fiscal si se poate face in tot termenul de prescriptie, care este de 5 ani, incepand cu data de 1.01. a anului urmator.
Ce anume faci concret, in cazul obligarii la munca in folosul comunitatii, o stabileste primaria din comuna ta, poate fi la curatenie pe domeniul public, sapat santuri pentru conducte, astupat santuri, reparatii strazi si trotuare, etc.

| Stefan_Winter_1990 explică (pentru Ioandelasal):

Deci executorul va veni sigur in decurs de 5 ani daca am inteles bine, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stefan_Winter_1990):

Nu trebuie neaparat sa vina executorul, executarea silita se poate face si prin poprire pe salariu sau pe conturile din banci si, de regula, pentru amenzi asa se face. Doar daca nu se poate face prin poprire se va putea face si prin sechestru si vanzarea unui bun mobil.