| Zahoreni_Satul_1905 a întrebat:

Am primit o amenda de 2000lei LG 61/1991 dupa care s-a facut dosar penal si am fost amendat cu 400 lei.E legal sa fiu sanctionat de 2 ori pentru aceiasi fapta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal sa fii sanctionat de 2 ori pentru aceeasi fapta si nu poti fi sanctionat atat cu amenda contraventionala, cat si cu amenda penala.
Spune exact pentru ce ai fost sanctionat, atat contraventional, cat si penal si o sa-ti raspund concret.

| Zahoreni_Satul_1905 explică (pentru Ioandelasal):

Contraventionala art.2 pct.1 si 24 LG 61/1991 am provocat scandal ocazie cu care am adresat injurii unui minor in varsta de 10 ani. agresandul fizic provocandui leziuni ce au necesitat internare intr_o unitate spitalicesca.1_2 zile certificat medico legal
penal: art.193 alin.2 din codul penal.sa renuntat la urmarirea penala si am fost sanctionat cu 400 lei

| Zahoreni_Satul_1905 explică (pentru Zahoreni_Satul_1905):

Cheltueli judiciare sunt cei 400 lei

| Ioandelasal a răspuns (pentru Zahoreni_Satul_1905):

Inseamna ca ai fost sanctionat corect, respectiv amenda contraventionala pentru scandal public si amenda penala pentru infractiunea de lovire sau alte violente.

| Zahoreni_Satul_1905 explică (pentru Ioandelasal):

In motivarea procuroruli nu este mentionat ca am fost amendat cu 2000 lei

| Ioandelasal a răspuns (pentru Zahoreni_Satul_1905):

Amenda contraventionala nu ti-a dat-o procurorul ci politia, asa ca acesta n-avea de ce s-o mentioneze.