| anonim_4396 a întrebat:

Salut
Am provocat un mic accident auto.Am intrat in spoilerul unui tip si l-am facut flenduri.
Ne-am inteles ca o sa ii repar eu spoilerul, ca ma voi ocupa de tot in afara asigurarii pentru ca oricum cu asigurarea nu facea nimic.
Acum cateva zile i-am cumparat un spoiler in perfecta stare si l-am montat la mecanicul meu.Acum trebuie vopsit si momentan nu mai am bani prea curand(student.) iar el instita destul de mult.
Acum ce ma intereseaza :
Din moment ce nu am anuntat nici unul politia sau asiguratorul si a trecut o saptana de la accident el ce poate face? Pot avea probleme cu politia?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca pot fi probleme, pentru el, pentru tine dar mai mult pentru mecanic, fapta acestuia constituie infractiunea prevazuta si pedepsita de art.92, alin.2 din OUG 195/2002 (Codul rutier), citez:
"(2) Repararea autovehiculelor, remorcilor, tramvaielor sau mopedelor avand urme de avarii, fara documentele de constatare eliberate de politia rutiera sau, dupa caz, de societatile din domeniul asigurarilor, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda."
Amenda poate fi de la 300 lei la 20.000 lei.
Pentru reparatie este nevoie de dovada de la politie si cel care repara este obligat sa comuunice aceasta politiei.
Si voi aveati obligatia sa comunicati politiei accidentul si sa va prezentati pentru constatare.
P.S. Acestea sunt lucruri elementare pe care trebuie sa le stie orice conducator auto.
Vazand intrebari de legislatie rutiera, pe teme elementare, ma tot intreb ce se invata in orele de legislatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suspendarea permisului si amenda pentru nedeclararea accidentului. Dar asta ar insemna sa si o ia si el ca nici el nu a declarat.

Si tu esti fraier. Da fraier tare. Platesti si asigurarea si reparatiile. Zi si tu daca ai facut o afacere buna. De ce dracu mai dai bani pe asigurarea aia?

| 0rlando a răspuns:

Dacă mergeai la poliție de prima dată, îți luau 3 puncte și îți dădeau o amendă care zic eu, costa mai puțin decât ce ai tu de înlocuit și vopsit.

| Gheorghe_Samoila_1983 a răspuns (pentru 0rlando):

Nu era nevoie sa mearga la politie. Incheia o intelegere amiabila, ii dadea RCA-ul si nu lua nici amenda nici puncte si nici nu mai trebuia sa plateasca bara din buzunar.
www.siteauto.ro

| 0rlando a răspuns (pentru Gheorghe_Samoila_1983):

Asta în cazul în care se înțelegeau așa, dar după cum vezi...nu e cazul.

| victorandrei a răspuns:

Pai daca face plangere cred ca si mecanicul ar avea probleme, a ascuns un accident, a schimbat o "piesa" a unei masini implicate intr-un accident nedeclarat

| lucybzz a răspuns:

Mi-am intrebat tatal [sofer de tir] si mi-a spus ca acesta te poate da la politie si poti avea probleme chiar daca a trecut o saptamana de la accident!

Incearca sa il convingi sa mai astepte putin ca nu moare nimeni daca spoilerul nu este vopsit.

BaFtA!

| kaza a răspuns:

Trebuia de la inceput sa te duci la societatea de asigurari care ar fi acoperit paguba.
niciodata nu este prea tarziu, suna la societatea de asigurari si apune-le ca ai lovit pe cineva si pleci din tara doua saptamani si ei te vor lamuri cum se procedeaza. datorita faptului ca intelegerea amiabila functioneaza si ca nu au fost victime politia nu are nici o treaba cu asta succes

| canabis12345 a răspuns:

Da,e un motiv, dar ai sanse sa scapi daca spui adevarul cu intelegerea