| anonim_4396 a întrebat:

Salut am și eu o întrebare. Acum aproape 3 săptămâni am cunoscut o fata, am inceput sa vorbim non stop la telefon și pe camera. Eu am 24 de ani fata aproape 18 ani fara 23 de zile. Acum 2 zile s-a urcat în tren de buna voie sa mute la mine. Mama ei a sunat la poliție și a dat-o rapita, eu fiind acasă, mă sunat polițistul și mă luat mai tare că dacă nu o aduc acasa pățesc multe. Am incercat sa o conving sa duca acasa Oana face 18 ani. La autogara a oprit-o politia ia luat declarație a scris că a vrut de buna voie sa vina. Polițistul a întrebat-o pe mama ei dacă îmi face dosar penal? Îmi poate face ceva? Nu am avut probleme cu politia până acum deloc, și mai sperie gândul. Și dacă ea face 18 ani și fuge de acasa mai poate să facă ceva? Tatal ei alcolist, mama ei o femeie care nu ai ce sa vorbești cu ea deloc. Ia dat datele la poliție și ale mele și ale ei, pot sa patesc ceva? Chiar o iubesc mult și nu vreau sa o pierd, mulțumesc. Dau funda. App nu m-am văzut cu ea deloc, nu am avut relatii intime sau ceva de genul

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

V-a luat de fraieri pe amandoi si politistul si mama fetei. De fapt nu va poate face absolut nimic, nici tie, nici ei.
Nu stiu, si nici nu ma intereseaza, daca e bine pentru ea si/sau pentru tine sa se mute la tine, dar poate veni oricand sa locuiasca cu tine si nici maica-sa, nici politia sau altcineva nu are ce face. Exceptie e daca fata sufera de afectiuni psihice care o fac sa nu aiba discernamant si este sub tutela legala a maica-si, sau a altcuiva.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea cazuri, cu fata de peste 16 ani si a venit la tine de bunavoie, politia nu poate face nimic, nu are asemenea atributii, chiar daca ar fi avut si relatii intime.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Da,treabă sta in felul următor, ea a ajuns acasa, nu m-am văzut cu ea. Dar a vrut sa mi facă dosar, și nu am înțeles deloc dc că nu am făcut nimic, după toate astea a zis că dacă face 18 ani și pleacă face la fel

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Fii sigur ca nu o sa-ti faca dosar penal.

| MPersephone a răspuns:

La 24 de ani ar trebui sa fii barbat deja, iar tu crezi ce te poti indragosti de cineva in 3 saptamani? Si daca ai iubi-o, ai incuraja-o sa vorbeasca deschis cu parintii ei despre relatia voastra si despre faptul ca ar vrea sa stati impreuna dupa ce are 18, desi e mult prea devreme. Daca ai iubi-o, n-ai accepta sa fuga asa, pentru ca iti garantez ca nu va putea fi complet fericita, ati incerca sa rezolvati problemele. Dar nu, tu nu o iubesti. Esti egoist, iar iubirea nu e egoista.

| anonim_4396 explică (pentru MPersephone):

Am incercat orice, crede mă că o iubesc mult. Aici nu e vorba de egoist. Pur și simplu am pus o întrebare, și nu am incurajat-o sa plece. Da mersi de răspuns, Treabă e că mama ei își dorește un băiat cu bani multi

| anonim_4396 explică (pentru MPersephone):

A da, scuza mă pe mine că m-am îndrăgostit de o fata, care nici nu mă interesat cum arată, avem multe în comun, Am uitat că nu mai exista dragoste în ziua de azi. Ai dreptate

| MPersephone a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, uite barbatul de 24 de ani care manipuleaza o adolescenta sa fuga de acasa. Pacat ca eu cred ca dragostea reala e strict intre 2 persoane maturi, nu un baiat prost si un copil.

| anonim_4396 explică (pentru MPersephone):

Păcat CA nu te duce capu... Ce am întrebat eu și ce am scris ce răspunzi u, îți mai zic odată nu e manipulată, prost ești u. Mersii

| MPersephone a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacat ca nu te duce capul ca vorbesti cu o fata, nu cu un baiat. Dar stim deja ca ai 2 neuroni functionali )

| anonim_4396 explică (pentru MPersephone):

Ai dreptate, ești fericit acum?