| SpikeSpigel a întrebat:

chiar daca stiu codul penal, ce se poate intampla daca ma prinde ca(,) conduc o masina pe camp, fara carnet? Am mai fost pe acolo si am mers ceva km si nu am intalnit pe nimeni, chiar daca am fost pe timpul noptii. Acum, ca sa fie clar, stiu sa conduc. Timp de 5 ani am tot exersat si stiu, deci nu este o problema de experienta, doar de carnet... campul este considerat ca drum public? oricine poate avea acces in acea zona deci cred ca da. daca ma prinde, ce se poate intampla? app, ar fi mai ok sa merg seara?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Campul nu este drum public, asa ca daca o sa conduci numai acolo nu-ti face politia nimic, eventual poti avea probleme cu proprietarul campului.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Campul nu e drum public, poti sa conduci ce vrei pe acolo

| osaandy a răspuns:

Salut.Cat esti pe un camp, adica pasune, teren arat etc (deci nu un drum pe care circula masini). Drum public se intelege ca pe acel drum poate circula cine vrea, adica este proprietatea statului nu al unei persoane sau societati private.Asa ca nu conteaza ca este seara sau ziua, poti conduce fara permis, singura amenda pe care o poti incasa este de la politie daca propietarul te prinde depune plangere pentru incalcare proprietatii(asta in cazul fericit, daca nu iei o batatie laughing.
O zi bunawinking