| vento14 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, daca am 14 ani pot da testul ala ca sa iau carnetul acela de legistlatie ca sa pot umbla cu scuterul de pe drumu mai publice?
Si credeti ca daca am casca + 14 ani imi poate face ceva politia?
Am un scuter si acum luna asta fac 14 ani si as vrea sa ma plimb cu scuterul big grin

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, nu poti obtine certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera, varsta minima ceruta este de 16 ani. Neavand varsta o sa dai de necazuri, fapta constituie infractiune si o sa-ti bagi in necazuri si parintii, cel putin unul dintre ei, ca ti-au incredintat scuterul si aceasta este infractiune. Numai bine!

| AndreiDr a răspuns:

Trebuie sa ai 16 ani ca sa poti conduce fara vreun certificat un scuter pana in 49cm3... in plus. depinde unde folosesti scuterul.