| mosthated27 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare. Daca cineva a aflat IBAN ul contului meu bancar, se poate duce la banca si sa afle numele meu, adresa unde locuiesc si date personale? Sau de exemplu daca se duce la politie cu IBAN ul. Astept pareri, multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La banca le este interzis sa dea datele tale personale.
Politia le poate obtine doar daca ai comis vreo infractiune si nu au alte date si nu dau datele altor persoane fizice.

| mosthated27 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca cineva face o reclamatie pe baza iban ului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru mosthated27):

Probabil n-ai citit atent raspunsul, am spus foarte clar ca politia poate obtine datele in caz de infractiune. Sigur ca atunci le poate afla si persoana care a facut plangerea penala.

| sierra1 a răspuns:

Da, datele sunt la dispoziția băncii și sunt confidențiale dar cineva ar putea face cadou informațiile astea, cuiva