| Vulturul1999 a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare, m-a prins poliția fumând la liceu, m-a văzut și mi-a luat adresa de acasă, poate să-mi dea ceva gen amenda sau avertisment?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai peste 14 ani poti fi sanctionat contraventional, cu amenda sau avertisment. Amenda pentru majori este de la 100 lei la 500 lei iar pentru minorii de la 14 ani la 18 ani amenda este de la 50 lei la 250 lei.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Pai tu asa fraierică ești? Dădeai adresa la vreun vecin sau chiar una falsă laughing

| Catrice a răspuns:

Uuu nașpa sa nu te prindă profii sau părinții ci direct politia laughing

| Wr3nch a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Cam vor sa iti vada si buletinul si e greu sa dai 2 adrese cand il au in fata.

| Werrich a răspuns:

Salut, iti spun eu ca Legea antifumat INTERZICE fumatul in spatiul liceului, inclusiv in curtea liceului. Uite aici:
Legea nr. 15/2016 pentru prevenirea și combaterea consumului produselor din tutun
Nu se va mai putea fuma in:
• toate spațiile din unitățile de învățământ, medico-sanitare și de protecție a copilului, inclusiv în curtea unităților;

https://www.gov.ro/......1458135786

| Werrich a răspuns (pentru AlexDorinel):

1. LOCURI UNDE ESTE INTERZIS FUMATUL
Se interzice fumatul în toate spațiile publice închise, spațiile închise de la locul de muncă, mijloacele de transport în comun, locurile de joacă pentru copii. Se interzice complet fumatul în unitățile sanitare, de învățământ, precum și cele destinate protecției și asistenței copilului, de stat și private.

https://www.gov.ro/......1458135786

| SkateFunk a răspuns (pentru Wr3nch):

Degeaba vor, eu mereu le-o bagam pe aia ca nu il am la mine etc
Poti sa le dai date false aeu am facut si nici dracu nu m-a prins

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru SkateFunk):

Inseamna ca ai dat peste politsti lenesi. Fara buletin te pot care la sectie penttru legitimare.

| SkateFunk a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu chiar, nu scrie nicaieri ca trebuie sa ai cartea de identitate la tine tot timpul tongue
Iar de politisti ce sa zic, in general numai de lucuri slabe am dat.
Deasta ii si tratez ca atarewinking

| Werrich a răspuns (pentru SkateFunk):

Incepând cu 26 ianuarie 2020, amenda pentru neprezentarea unui act de identitate va fi scoasă din legislația ordinii publice și va rămâne doar o sancțiune, mult mai mare decât acum, pentru refuzul de a da informații pentru stabilirea identității tongue tongue

LEGEA nr. 61 din 27 septembrie 1991 (*republicată*)
pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice
EMITENT
PARLAMENTUL ROMÂNIEI
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 125 din 18 februarie 2020

Articolul 2
Constituie contravenție săvârșirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni:
31) refuzul unei persoane de a furniza date pentru stabilirea identității sale sau de a se prezenta la sediul poliției, la cererea ori la invitația justificată a organelor de urmărire penală sau a organelor de ordine publică, aflate în exercitarea atribuțiilor de serviciu;

Articolul 3
(1) Contravențiile prevăzute la art. 2 se sancționează după cum urmează:
c) cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei, cele prevăzute la pct. 2), 5)-10), 13), 15), 19), 20), 26), 29), 31) și 32);

| SkateFunk a răspuns (pentru Werrich):

"pentru neprezentarea"
Nu inseamna ca daca nu am portofelul/buletinul la mine nu vreau sa il arat...
Din moment ce nu il ai la tine nu ai cum sa il arati, doar sa oferi informatii pentru stabilirea identitatii
Din nou, nu scrie ca esti obligat sa il ai la tine, nici sa oferi cartea de identitate nu vad sa scrie, ci doar sa oferi date pentru stabilirea identitatii
In cazul in care esti perchezitionat si il ai, dar zici ca nu, atunci probabil ar fi

| Hutzy95 a răspuns:

Nu primești nici o amendă. Ți-au luat doar datele și atâta tot. Posibil ca au făcut asta pentru intimidare, dar nu au cum sa te amendeze dacă fumezi. Nu este ilegal fumatul și sunt unele scoli și licee unde elevii fumează cu profesorii

| florin926481f a răspuns:

Ai selectat rapunsul castigator dupa ceea ce vrei tu sa auzi, nu dupa realitate.Realitatea e ca poti primi amenda pentru fumatul in curtea liceului/baie/sala de clasa dar probabil te-au iertat si doar te-au identificat.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru SkateFunk):

Ti-a mers cu minciuna pana acum, dar asta nu va merge multa vreme ca sunt politisti care nu stau la discutie cu tine, daca nu ai buletinul, te iau direct in masina si te duc la sediul politiei, chemand parintii cu actele de identitate.

| UserRo10 a răspuns (pentru AlexDorinel):

O, ba da. Cand eram in liceu au facut raid si toti au primit amenda

| SkateFunk a răspuns (pentru Violleta2022):

Si daca nu are cine sa vina cu actele?laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru SkateFunk):

Daca se ajunge la sediul Politie, au ei cum sa verifice cine esti si ce permis de conducere ai. ca te identifica acolo.
Baiul este ca de ajungi acolo, nu pleci cu mana goala, ci cu o amenda grasa, ca deh, ai obligatia sa ai acte la tine.

| SkateFunk a răspuns (pentru Violleta2022):

Deaia eu fug de garda, sau ma feresc mereu de ei =)
Când îi văd mă enervez, ma umflu in pene zicand : "Ui si la astia, hotii, coruptii, huaa, astia care nu isi fac datoria, apără coruptia, huaaa)