| Raulisky20 a întrebat:

Salut,am și eu o întrebare
O cunoștință de a mea are grija de o persoană cu handicap de gradul 2, tatăl lui a decedat poate sa ii facă acte pe casă persoanei care are grijă de el? Daca el are handicap de gradul 2 și tatăl său care era casă pe numele lui a decedat?

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Daca are handicap psihic este nevoie de un tutore. Acesta se instituie prin hotarare judecatoreasca.
Atata timp cat a trait tatal lui, acesta a fost tutorele lui.
Daca traieste mama lui, aceasta este tutorele lui. Daca nu, poate fi o ruda apropiata. In caz ca nu are, autoritatea tutelara poate numi un tutore care sa-i administreze bunurile.
Notarul nu poate face succesiunea daca o persoana nu are discernamant pana ce acesteia nu i se asigura un tutore.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand trebuie sa faca procedura succesorala dupa tatal sau, sa obtina certificat de mostenitor si sa fie intabulat dreptul de proprietate pe numele lui.
Abia apoi, dupa ce este proprietar, poate sa dispuna de casa, prin vanzare sau contract de intretinere.
Toate acestea doar daca este singurul mostenitor, respectiv altii nu mai traiesc( mama si frati/surori), daca sunt si alti mostenitori este putin mai complicat, nu va fi singurul proprietar, cu exceptia cazului ca toti ceilalti mostenitori renunta la mostenire.

| mi25 a răspuns:

Depinde ce handicap are. Daca are handicap fizic, da, poate asa cum a spus Ioandelasall. Daca are un handicap psihic este dificil.

| Raulisky20 explică (pentru mi25):

Are și psihic și fizic

| mi25 a răspuns (pentru Raulisky20):

Daca are handicap psihic este nevoie de un tutore. Acesta se instituie prin hotarare judecatoreasca.
Atata timp cat a trait tatal lui, acesta a fost tutorele lui.
Daca traieste mama lui, aceasta este tutorele lui. Daca nu, poate fi o ruda apropiata. In caz ca nu are, autoritatea tutelara poate numi un tutore care sa-i administreze bunurile.
Notarul nu poate face succesiunea daca o persoana nu are discernamant pana ce acesteia nu i se asigura un tutore.