| Girly97 a întrebat:

Cand imi voi recapata calitatea de asigurat daca mi s-a facut contractul de munca pe data de 30 martie 2022?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai inceput munca pe 30 martie esti asigurata de la acea data. Daca nu ai inceput-o esti asigurata de la data inceperii muncii.

| Girly97 explică (pentru Ioandelasal):

De fapt pe 31 am inceput, pe 30 este contractul facut. Dar nici acum nu sunt asigurata.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Girly97):

Atunci de pe 31 martie esti asigurata. Probabil angajatorul a omis sau intarziat sa inscrie CIM in Revisal.
Vorbeste cu angajatorul si intreaba-l de ce nu apari ca asigurata.

| haileewatson a răspuns:

Calitatea de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate se acordă de la data începerii raporturilor de muncă/serviciu.

Asta înseamnă că un salariat este asigurat în sistem încă de la data când trebuie să meargă la muncă, așa cum e prevăzută ea în contractul de muncă.

Asadar la tine e o problema, poate angajatorul nu ti-a inscris contractul in Revisal. Trebuie sa faci plangere la Inspectoratul Teritorial de Munca (ITM).

| LittlePoppy a răspuns:

De la 1 aprilie.