| gigicon a întrebat:

Acum 3 luni am fost prins cu posesie de droguri (marijuana) la mare, in Navodari. BCCO Constanta mi-a luat datele, iar acum primesc acasa (in Suceava) o ordonanta cum ca trebuie sa platesc o amenda administrativa in valoare de 300 lei in 20 de zile.
Scrie ca trebuie:
1-sa platesc amenda in Suceava la Administratia Finantelor Publice
2-sa duc chitanta la grefa Serviciului Teritorial Constanta, in vederea inchiderii dosarului.

Am urmatoarele intrebari:

-am dreptul sa platesc eu amenda la Suceava fara sa afle parintii? (am 17 ani)

-daca da, pot sa trimit chitanta primita la cineva din Constanta sa mi-o depuna in locul meu pentru inchiderea dosarului?

-ce se intampla daca intarzii cu plata amenzii?

Tin sa mentionez ca s-a disupus neinceperea urmaririi penale fata de mine, intrucat fapta nu prezinta gradul de pericol social al unei infractiuni.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, poti sa o platesti.
2. Oricine poate depune chitanta la grefa, doar sa stie numarul dosarului.
3. Daca nu platesti la timp o sa trimita amenda la Administratia financiara, pentru executare silita si o sa afle parintii. Numai bine!

| fulgerul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ioane,se poate timite catre o institutie de stat o scrisoare cu confirmare de primire? Eu stiam ca nu, doar recomandata.Si daca se poate, cine semneaza, ex 1000 de confirmari, sa zicem la ministerul sanatatii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru fulgerul):

Sigur ca se poate trimite, este chiar recomandat asa, vei fi sigur ca au primit-o. Pentru primire va semna persoana insarcinata cu expedierea si primirea corespondentei, fiecare institutie are desemnata o asemenea persoana, fie secretara, fie alta persoana. Numai bine!

| fulgerul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc! O zi buna!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
1. Poți plăti chiar tu.
2. Poți și asta dar vezi cum o trimiți, nu o pui pe poștă obișnuită, ci cu confimare de primire.
3. Se trece la executarea silită și află nu numai părinții dar și tot "satul".
Mare grijă, băieții de la B.C.C.O. te-au mereu în vizor de acum înainte, pentru ei ai o bilă neagră. Stai cuminte în banca ta, că ei nu glumesc, nici măcar o dată!
Din partea mea tot respectul pentru ei.
Pa, pa.

| valentingb a răspuns:

Poate plati altcineva
probabil o poate depune altcineva
dar ar fi bine sa nu se poata, ca nu o sa mai primesti nici bani de mancare, d-apoi maria ioana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poti sa platesti amenda, poti trimite chitanta prin posta cu confirmare de primire daca stii adresa. Sfatul meu este sa nu intirzii cu plata,se poate redeschide dosarul, si cel mai mult, NU RECIDIVA.Numai bine.