| gabisteaua74 a întrebat:

Am si eu o problema, am 15 ani si vreau sa merg acasa cu un prieten din Germania in Romania si nu are imputernicire. Este vreo problema daca ma duce?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema, poate sa te aduca in Romania fara declaratie notariala a parintilor, aceasta este necesara numai pentru iesirea din Romania.

| alessia5158 a răspuns:

Poti intra in Romania fara sa ai nevoie de o declaratie notariala semnata de catre ambii parinti.
In schimb, la iesirea din Romania( pentru a te intoarce in Germania), politia de frontiera iti va cere acea declaratie notariala prin care parintii isi exprima acordul in privinta calatoriei tale si indica(desemneaza) un insotitor major.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a intra în România NU ai nevoie de Declaraţie Notarială happy
Deci, te poţi întoarce liniştit.

Toate cele bune!

| HuShEr a răspuns:

Poti pleca oriunde vrei daca ai bani nu iti trebuie imputernicire eu la 14 ani am plecat singur in Italia la mama doar ca am dat 100 de euro la vama...iar daca vrei sa vii din alta tara in Romania poti sa vii cum vrei tu nu are treaba nimeni cu tine ca doar vii in tara ta

| emi1998 a răspuns:

Dacă nu are împuternicire nu poate sa te scoată din țară.

| gabisteaua74 explică (pentru emi1998):

Nu sa ma scoata, sa ma bage in tara

| Peridava a răspuns (pentru gabisteaua74):

Dar tu cum ai ajus in strainatate? Parintii tai unde sint?

Oricum, iesit sau intrat, fara procura de la ambii parinti, nu poti trece de nici o granita.

Daca (prin absurd) tu esti in Germania fara parinti si ai probleme acolo, poti apela la Consulat (daca stii sa ajungi acolo) sau chiar la Politie. Ei te pot ajuta.

| gabisteaua74 explică (pentru Peridava):

Sunt cu ai mei aici si trebuie sa merg ca am niste chesti de rezolvat nu cinteaza asta conteaza daca pot s merg inapoi sau nu

| Peridava a răspuns (pentru gabisteaua74):

Pai daca esti cu parintii, de ce nu iti dau procura?

| Hristea_Diana_1997 a răspuns:

Nu poti parasi tara daca nu esti major sau impreuna cu un major care detine o imputernicire din partea parintilor. exista varianta de "minor neinsotit" pe avion, insa si asta necesita procura