| RikardoP a întrebat:

Salut, am si eu o problema. Astazi am constatat ca mi-am pierdut cartea de identitate ( Buletinul )... Eu maine am inteles ca am nevoie de buletin pentru Liceu, deoarece trebuie sa ma inscriu. Am primit foile care trebuiesc din partea scolii iar maine trebuie sa ma duc sa ma inscriu. Si, repet. Am inteles ca trebuie sa am buletinul, nu certificatul. Ce spuneti sa fac? Dau funda! Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Deocamdata nu stii sigur daca, la inscriere, ai nevoie de cartea de identitate.In Metodologia admiterii, in dreptul cartii de identitate, se face o paranteza cu precizarea "daca este cazul"! In schimb, pentru certificatul de nastere precizarea este clara: "certificat de nastere, in copie legalizata".
Deci, in perioada programului de inscriere afisat la liceul la care ai fost admis, te duci si depui dosarul de inscriere cu toate documentele cerute fara cartea de identitate. Daca iti cere si cartea de identitate( buletinul) spui ca l-ai pierdut dar ca ai facut formalitatile pentru eliberarea unei noi carti de identitate in locul celei pierdute.

p.s. Daca nu iti depui dosarul de inscriere in perioada programata, vei fi considerat retras iar locul ramas va fi considerat neocupat!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te vei duce la SPCLEP, vei declara pierderea si vei solicita o carte de identitate noua.
Inscrierea la liceu nu se face acum, maine se completeaza doar fisa de optiuni, dupa care se va face repartizarea computerizata si abia apoi, in perioada 16-24 iulie se va face inscrierea. Pana atunci poti obtine noua CI.

| RikardoP explică (pentru Ioandelasal):

Ai inteles gresit. Eu sunt pe liceu vocational. ( Am primit deja toate fisele necesare, mai trebuie sa primesc maine una si gata. ) Sunt Admis deja.

| Ioandelasal a răspuns (pentru RikardoP):

Nu ai specificat asta in intrebare. Si raspunsul nu este gresit, nu esti inca admis, esti admis doar la probele pe care le-ai sustinut.
Toti cei care au reusit la aceste probe vor intra la admiterea computerizata si vor fi admisi in baza mediei de admitere.

| alessia5158 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dupa su stinerea probelor de aptitudini si a examenului de evaluare nationala, candidatii declarati admisi la licee vocationale ( profil artistic, sportiv, pedagogic, teologic, militar) NU participa la repartitia computerizata --- participa la repartitia computerizata numai candidatii declarati respinsi la un liceu vocational din lipsa de locuri si candidatii care au fost respinsi la probele de aptitudini.

| RikardoP explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc pentru timpul acordat. Ti-as fi dat si tie fundita, dar. din pacate, pot da doar una.

Si de fapt, sunt PROFIL Vocational, nu mai ma repartizeaza calculatorul.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, dacă ai fost ADMIS ( pe lista FINALĂ, afişată DUPĂ rezultatele finale de la Evaluarea Naţională ) la un liceu "vocaţional", NU mai participi la repartizarea computerizată :)

ATENŢIE : Să NU confunzi "calificativul" admis/respins primit după probele vocaţionale cu elevii ADMIŞI - menţionaţi pe LISTA afişată DUPĂ rezultatele finale de la Evaluarea Naţională!
Doar dacă te afli pe acea listă FINALĂ ( afişată în perioada 1-3 iulie 2015 ), eşti ADMIS la acel liceu!

În acel caz, la data menţionată la Avizier, va trebui să mergi ( însoţit/ă de un părinte/tutore legal ) să-ţi depui dosarul la liceul vocaţional respectiv!
Actele necesare sunt ACELEAŞI ca în cazul înscrierii după repartizarea computerizată - vezi detalii mai jos...

"Înscrierea la licee a candidaţilor declaraţi admişi în urma repartizării computerizate se efectuează pe baza următoarelor acte:
a) cererea de înscriere;
b) cartea de identitate (dacă este cazul) şi certificatul de naştere, în copie legalizată;
c) adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a
d) foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale);
e) fişa medicală." - SURSA = "Broşura Admiterii 2014" ( pag. 34/36 ) de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......014_15.pdf

a) Cererea de înscriere o primeşti de la liceul unde te vei înscrie.

b) Cartea de identitate ( dacă ai ) + Certificatul de Naştere în copie legalizată = le duci la un NOTAR public pentru legalizare.

c) Adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

d) Foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale) = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

e) Fişa medicală = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.
Dacă NU ai primit-o, atunci trebuie să mergi la Dispensarul Şcolar sau la medicul de familie pentru o copie după fişa medicală!

Evident, având în vedere că NU mai este timp pentru a ţi se elibera o nouă C.I. ( în regim "normal" ), dacă NU ai Paşaport valabil, ar TREBUI să-ţi faci măcar o C.I.P. ( Carte de Identitate Provizorie ) - aceasta ar trebui să-ţi fie eliberată în câteva ore :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_lipsa_documente.html

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu când m-am înscris la liceu nu făcusem 14 ani şi am fost cu certificatul big grin.

| Tinna666 a răspuns:

Te duci la politie si iti declari buletinul pierdut, faci cerere pentru unul dau si ei iti vor da o foaie semnata de ei in care se fasesc datele tale si care tine locul buletinului pana este gata..foaia respectiva e valabila o sapt parca.