| Bogdaaan a întrebat:

Salut, am terminat liceul anul' trecut, dar nu am luat BACu'. Am beneficiat de somaj timp de 6 luni (250 lei/luna).
Intrebarea mea este urmatoarea: Pot sa mai beneficiez inca odata de somaj?
Tin sa mentionez ca inca nu am lucrat niciodata, adica nu am fost angajat.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai poti beneficia de somaj decat, eventual, dupa terminarea unei facultati.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU mai poţi beneficia încă o dată de ajutorul de şomaj pentru acest motiv!

Trebuie să te angajezi şi să cotizezi la stat cel puţin 12 luni pentru a mai primi alt ajutor de şomaj.
Sau, să promovezi examenul de BAC şi să urmezi o facultate, apoi vei putea beneficia ( la finalizarea studiilor ) de alt ajutor de şomaj.

Toate cele bune.

| 2Low a răspuns:

Nu,din pacate nu mai poti beneficia de acest somaj.
Persoanele care au cotizat la stat mimin 12 luni din 24 au dreptul la idemnizatie de somaj.

| Bogdaaan explică (pentru 2Low):

Ceva idee unde as putea sa ma duc la lucru? fara diploma de bac sad

| 2Low a răspuns (pentru Bogdaaan):

E cam greu, sa stii.
promoter, recepţionist, operatori producţie, manipulanţi marfă, ambalatori sau operatori depozit.
Ar fi bine sa faci si niste cursuri de calificare.