| befunnyordie a întrebat:

Am terminat liceul si as vrea sa fac actele pentru somaj! O sa ma inscriu la facultate si as vrea sa stiu daca afecteaza cu ceva soajul inscrierea la facultate!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu primesti somaj daca urmezi studii superioare.
Totusi poti sa te duci la AJOFM pentru inregistrare si luare in evidenta.
Actele necesare pentru luarea în evidenţă:
-carte de identitate, original şi copie;
-actul de absolvire a formei de învăţământ, original şi copie;
-adeverinţa de la medicul de familie, cu menţiunea că eşti apt de muncă ori ca ai eventuale restricţii medicale.
După luarea în evidenţă începe o perioadă de 60 zile în care trebuie să-ţi cauţi o slujbă ori sa-ţi ofere ei una. Dacă nu ai reuşit angajarea, până la sfârşitul perioadei de 60 de zile şi nici nu urmezi studii superioare sau postliceale, trebuie să mergi iarăşi la AJOFM pentru înscrierea la şomaj şi de la data respectivă o să primeşti o indemnizaţie de 250 de lei lunar, până la angajare, dar nu mai mult de 6 luni.

| befunnyordie explică (pentru Ioandelasal):

Pai facultatea se incepe in octombrie! Nu pot lua somaj pana cand incep?

| Ioandelasal a răspuns (pentru befunnyordie):

Nu poti lua, nu se acorda celor care urmeaza studii superioare.

| alessia5158 a răspuns:

Depunerea actelor inseamna numai inregistrare in baza de date ca " persoana aflata in cautarea unui loc de munca" Daca dupa expirarea perioadei de 60 de zile DE LA ABSOLVIRE(conf art.17, alin2 litera (a din Legea 76/2002) nu iti gasesti un loc de munca sau nu urmezi o alta forma de invatamant, abia atunci vei primi somajul ( adica vei fi inregistrat ca somer indemnizat)

Vezi articolele din Legea somajului (76/2002):
Art 17

(2) Sunt asimilate şomerilor persoanele aflate în situaţiile prevăzute la art. 16 lit. b), dacă îndeplinesc următoarele condiţii:

a) sunt absolvenţi ai instituţiilor de învăţământ, în vârstă de minimum 16 ani, care într-o perioadă de 60 de zile de la absolvire nu au reuşit să se încadreze în muncă potrivit pregătirii profesionale;
Art 38
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă persoanelor prevăzute la art. 17, la cerere, după caz, de la data:
l) expirării perioadei de 60 de zile, prevăzută la art. 17 alin. (2) lit. a);

| alessia5158 a răspuns:

Important!
Pentru absolventii de liceu, termenul de 60 de zile se calculeaza de la absolvirea liceului si nu de la data sustinerii examenului de bacalaureat. Depasirea acestuia, atrage după sine decaderea din dreptul de a beneficia de indemnizaţie de şomaj.

| befunnyordie explică (pentru alessia5158):

Pai facultatea se incepe in octombrie! Nu pot lua somaj pana cand incep?