| AlexandarAlx a întrebat:

Salut, am un briceag care lama are 7-8 cm si intreg deschis este de 17-18 cm. Daca il port cu mine si ma prinde un politist ce patesc? Ce sa ii spun?

Răspuns Câştigător
| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
La cum e lumea de azi nici nu sti la ce sa te astepti, briceagul te poata ajuta si in situatii dificile sa tai o franghie o centura sau alte lucruri de genul daca este cazul, iar sansele sa fi prins de un politist sunt foarte mici, doar nu il ti la vedere.
NU este ILEGAL sa ai un briceag la tine, ilegal este sa-l folosesti pentru atac si nu ai voie cu el in institutii sau ma manifestatii publice.
Pentru a fi considerat arma alba si ilegala purtarea un cutit trebuie sa aiba anumite dimensiuni, conform art.2 din L.295/2004, republicata in 2011, citez:
"8. arme albe cu lamă - armă care îndeplineşte următoarele criterii:
a) lama este fie solidară cu mânerul, fie echipată cu un sistem ce îi permite să facă corp comun cu mânerul său;
b) are tăiş dublu pe toată lungimea sa;
c) LUNGIMEA MAI MARE DE 15 cm; (aici tu nu te incadrezi pentru ca a ta are 17-18, deci e ilegal daca esti prins)
d) lăţimea este mai mare sau egală cu 0, 4 cm;
e) are un mâner prevăzut cu gardă."

Te sfatuiesc sa iti iei ceva cu o lama mai mica.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Purtarea briceagului, chiar daca nu este socotit arma alba conform L.295/2004, in anumite locuri si la anumite evenimente este ilegala, de asemenea este ilegala folosirea lui fara drept. Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| untu a răspuns:

Este ilegal si periculos sa porti la tine acest briceag.dar daca te prinde un politist, va fi vai de tine ca unul dintre parintii ati face puscarie sau plateste o amenda usturatoare! Te sfatuiesc sa-ti lasi briceagul acasa! Pentru ce va trebuie acest briceag?