| Freddy_Freddy_1993 a întrebat:

Salut,
Am un Opel Astra G cu numere provizorii.
Ma intereseaza si pe mine cum trebuie sa procedez sa scot al 2-lea set de numere provizorii. Mentionez ca masina nu este bagata la mine la primarie pe numele meu, este pe alt nume si eu acum sunt detinatorul masinii. Trebuie sa merg la primaria de unde s-a scos primul set sau pot sa scot si de la mine de la tara?
Multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Autorizatia de circulatie provizorie pentru autoturisme se obtine de la Serviciul de inmatriculari si nu de la primarie. Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, citez:
"ART.15.(1) Până la înmatriculare, serviciile publice comunitare regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor competente potrivit art. 1 alin. (2) autorizează provizoriu circulaţia autovehiculelor şi a remorcilor neînmatriculate, pentru o perioadă ce nu va putea depăşi 30 de zile, dar nu mai mult de data la care expiră asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule.
  (2) Vehiculului căruia i s-a acordat autorizaţie de circulaţie provizorie în condiţiile prevăzute la alin. (1) i se pot atribui succesiv, în aceleaşi condiţii, mai multe autorizaţii provizorii care nu pot cumula mai mult de 90 de zile, cu condiţia achitării tuturor taxelor şi tarifelor legale necesare înmatriculării, înainte de eliberarea următoarei autorizaţii.
  (3) Perioada de 90 de zile prevăzută la alin. (2) nu se aplică în cazul vehiculelor aflate în situaţia prevăzută la art. 7 alin. (4) şi (5).
  (4) Autorizaţia de circulaţie provizorie dă dreptul titularului acesteia de a circula numai pe teritoriul României.
  ART.16.(1) Autorizaţia de circulaţie provizorie se eliberează în baza următoarelor documente:
  a) cererea solicitantului;
  b) dovada asigurării obligatorii de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule, în termenul de valabilitate a acesteia;
  c) dovada plăţii taxei de autorizare provizorie a circulaţiei;
  d) copii ale documentelor care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului;
  e) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie, sau, în cazul persoanei juridice, documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie;
  f) dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu număr provizoriu şi a garanţiei de returnare a acestora;
  g) dovada plăţii contravalorii autorizaţiei de circulaţie provizorie;
  h) copia declaraţiei vamale pentru vehiculele de provenienţă străină pentru care se solicită înmatricularea în România, cu excepţia primei autorizări.
  (2) Documentul original prevăzut la alin. (1) lit. e) se restituie pe loc, după confruntarea copiei cu acesta."