| Marya_Ioana_1996 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu examenul pentru carnetul de soferi. Daca mai am o luna si imi expira scoala, dar dau sala acum si o iau ar fi ok si daca ma programeaza la oras dupa data in care expira scoala?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este in regula, ambele examinari (teoretica si practica) trebuie facute in perioada de 1 an de la terminarea scolii de conducere, altfel va trebui sa repeti scoala.
Conform Ordinului MAI nr.268/2010, privind examinarea, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) În cazul depăşirii termenului de un an de la data absolvirii cursului de pregătire teoretică şi practică, examinarea pentru obţinerea permisului de conducere este condiţionată de efectuarea unui nou curs de pregătire."

1 răspuns: