| Andreimacinca1 a întrebat:

Salut! Am văzut multe știri cum ca acum nu mai ai nevoie de fiscal ca să treci o masina pe numele tău. Eu am luat o masina si proprietarul are datorii la stat si nu mi-a mai dat fiscalul. Acum, vine întrebarea mea: e adevărat ca nu mai trebuie fiscal? El dacă are datorii pot sa o trec pe numele meu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este adevarat ca poate fi inlocuit certificatul de atestare fiscala, dar vanzatorul tot trebuie sa mearga la compartimentul de taxe si impozite de la primaria localitatii de domiciliu, pentru vizarea fisei de inmatriculare, avand in vedere prevederile art.8, lit.b) din Ordinul MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"b) fişa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, semnată de fostul şi noul proprietar, vizată de organele fiscale competente ale autorităţilor administraţiei publice locale. În cazul fostului proprietar al vehiculului se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de autorităţile administraţiei publice locale, situaţie în care nu mai este necesară depunerea fişei de înmatriculare. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele acesteia;"

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai nevoie de fiscal

suntserios
| suntserios a răspuns:

E pe jumate adevarat. Nu mai ai nevoie de fiscal dar ai nevoie de contractul de vanzare cumparare stampilat de cei de la finante cand fac radierea de pe numele fostului proprietar. Si nu iti stampileaza daca omul are datorii.