| Klau55 a întrebat:

anul asta am sa dau examenul de intrare in barou, printre actele necesare inscrierii, se afla si adeverinta din partea medicului de familie, ca sunt apt pentru exercitarea acestei profesii, adica cea de avocat. Problema mea este ca eu nu mai am medic de familie, as putea sa obtin si din alta parte adeverinta asta? adica de la un medic generalist, sa ceva de genu? Multumesc.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

"certificat privind starea de sănătate a candidatului, incluzând şi o evaluare
psihiatrică; certificatul se eliberează de entităţile desemnate de către
consiliile barourilor şi vor fi menţionate în anunţul de examen făcut de fiecare barou."--- cel putin asa scrie in Regulament si nu-mi vine a crede ca medicul de familie se poate substitui unui specialist in psihiatrie (care certifica starea de sanatate mintala )!
Ai verificat in anuntul de examen?--- "entitatea" desemnata este medicul de familie? Nu cumva baroul a nominalizat o institutie sanitara ( un centru de diagnostic, o clinica )?

Daca, totusi, iti trebuie adeverinta de la med. de familie, du-te la medicul unuia din membrii familiei tale --- n-o fi atat de capos medicul ca sa nu-ti dea o amarata de adeverinta!