| mayky a întrebat:

Salut, are cineva idee daca este nevoie sa ai mereu cumparata rovinieta in cazul in care masina este inscrisa pe alt judet?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indiferent unde este inmatriculata masina rovinieta este obligatorie pentru circulatia pe reteaua de drumuri nationale, prevazute OG nr.43/1997, citez:
"ART.6.(1) Drumurile de interes naţional aparţin proprietăţii publice a statului şi cuprind drumurile naţionale, care asigură legăturile cu capitala ţării, cu reşedinţele de judeţ, cu obiectivele de interes naţional, între ele, precum şi cu ţările vecin, şi pot fi clasificate ca:
  a) autostrăzi;
  b) drumuri expres;
  c) drumuri naţionale europene (E);
  d) drumuri naţionale principale;
  e) drumuri naţionale secundare."

| mayky explică (pentru Ioandelasal):

Eu ma refer in orasu meu daca pot sa circul cu ea, daca este inscrisa pe alt judet, nu in afara orasului, ca in afara orasului stiu ca trebuie sa o ai cumparata.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mayky):

Pentru circulatia in localitati n-ai nevoie de rovinieta.

3 răspunsuri:
| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Da trebuie sa o ai