| anonim_3039 a întrebat:

Salut, as avea si eu o problema.Acuma cateva zile am auvt o probema cu un vecin, care mi-a facut plangere la politie. Dansul nu are domiciliu acolo iar reclamatia este facuta nu pe numele lui ci pe numele ficei lui care nu este in tara.Se poate face ceva in cazul asta? Mie-mi suna mai mult a fals..deoarece dansa nu-i in tara dar reclamatia la politie este din partea dansei.Multumesc anticipat.Astept raspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element esential pentru un raspuns corect: pentru ce ti-a facut plangerea. Spune acest detaliu si o sa-ti dau un raspuns concret. Este important deoarece pentru unele infractiuni este nevoie de plangere prealabila si aceasta poate fi facuta numai de persoana vatamata iar pentru infractiunile care se cerceteaza din oficiu este destul ca plangerea sa fie facuta de orice persoana, se socoteste denunt penal. Numai bine!

2 răspunsuri:
| ioachimb a răspuns:

E incurcata rau. Problema se pune daca reclamatia este justificata sau nu?

| corasa a răspuns (pentru ioachimb):

Si, din nou, daca nu spui ce fel de reclamatie ti s-a facut, nu ti se poate da un raspuns.