| Crush247 a întrebat:

Am si eu o probema, nu stiu daca am ales categoria bine dar. astept raspunsurile voastre.
Ceva timp in urma (Ieri) un veci de la tara a agresat-o verbal pe bunica ( a injurato, a facut-o in toate felurile, a alergat dupa ea [sa o bata presupun ] etc ) astazi bunica a depus o plangere la politie. cu acel vecin am mai avut eu o altercatie in trecut (tot el fiind cel care a aprins " focul"). ce sa fac cu el, ii poate cere bunica daune morale, intreb de daune morale deoare-ce acum e foarte speriata, nu a mai iesit din casa, nu a dormit si e stresata. are 2 martori care au vazut altercatia. ce pot face cu acel vecin? si cum sa fac?
CEL MAI PRECIS SI CONCRET RASPUNS ARE FUNDA!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cadrul cercetarii penale si procesului penal, daca se ajunge la proces, bunica se poate constitui parte civila si poate solicita si daune morale. Ramane apoi la latitudinea judecatorului sa le acorde sau nu si suma pe care s-o acorde cu acest titlu.

| Crush247 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si din cate am intrebat eu cate-va cunostinte care lucreaza in domeniu, am inteles ca sunt mai mari taxele de judecata si avocatul decat daunele pe care o sa le primeasca bunica mea.
dar nici nu vreau sa se subanteleaga ca vreau sa ma imbogatesc din asta sau nu stiu ce. vreau sa imi scot macar taxele de judecata.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Crush247):

Daca este proces penal nu se plateste taxa judiciara de timbru, se plateste doar onorariu de avocat, daca bunica ta angajeaza un avocat.
Si daca va fi condamnat vecinul va fi obligat sa plateasca si cheltuielile de judecata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar pe baza plangerii bunicii tale nu se va deschide dosar de cercetare. Politistul va trece pe la voi sa discute cu voi si cu vecinul ca sa realizati o intelegere amiabila. Iar asta va fi tot ajutorul la care poti spera. Cata vreme nu s-a produs o agresiune fizica nu va incepe nici un fel de proces. Cel mai bine are fi sa discuti tu cu vecinul respectiv si sa il linistesti. Daca nu da dovada de intelepciune, atunci exista alte rezolvari.

| Crush247 explică (pentru anonim_4396):

Inteleg... dar tocmai de asta am si intrebat. deoare-ce camerele de supravegere de la mine de la casa au inregistrat si momentul in care a alrgat dupa ea din strada ca sa o agreseze, iar bunica a intrat in curte...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Crush247):

Sper ca intre timp ai rezolvat problema si ca nu ai necazuri cu vecinul.