| Crush247 a întrebat:

Am si eu o problema, nu stiu daca am ales categoria bine dar astept raspunsurile voastre.

Ceva timp in urma (Ieri) un vecin de la tara a agresat-o verbal pe bunica ( a injurat-o, a facut-o in toate felurile, a alergat dupa ea [sa o bata, presupun ] etc ) astazi bunica a depus o plangere la politie. Cu acel vecin am mai avut eu o altercatie in trecut (tot el fiind cel care a aprins " focul"). Ce sa fac cu el, ii poate cere bunica daune morale, intreb de daune morale deoarece acum e foarte speriata, nu a mai iesit din casa, nu a dormit si e stresata. are 2 martori care au vazut altercatia. Ce pot face cu acel vecin? Si cum sa fac?

CEL MAI PRECIS SI CONCRET RASPUNS ARE FUNDA!

8 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Cred ca ar fi mai bine sa pui intrebarea asta la "Legislatie, politic & social". Exista cativa specialisti care ar putea-o viziona mai usor acolo, iar astfel tu vei avea sanse mai mari sa primesti un raspuns avizat.

| Crush247 explică (pentru AFR81):

Ok, asa o sa fac. sunt nou, nu prea stiu ce si cum e cu site-ul happy

| Sellak a răspuns:

Cu politia nu rezolvi nimic, te asigur. Cel mai bine e sa rezolvi problema pe cale directa. Te duci la el si spui cum sta treaba, ca daca mai face scandal s-ar putea sa aiba de suferit. De obicei idiotii astia de la tara, majoritatea alcoolisti, injura si bat numai femei sau cauta cearta aiurea cu toata lumea si cand te duci sa-i inveti minte fac pe nevinovatii si se milogesc de tine sa-i lasi in pace. Du-te si speriel un pic si nu o sa mai ai treaba cu el.

| Crush247 explică (pentru Sellak):

El e genu ala de taran imputit care are multi bani (De la Copiii care sunt tiristi si 3 la numar ) dar nu e o problema ca are bani ca si eu am o famile foarte bine dintartita. problema e ca parintii mei sunt plecati, eu sunt la faclutate iar bunica e singura la tara. si nu as vrea doamne fereste sa se trezeasca cu el in casa. intelegi ce zic?

| Cristina12457 a răspuns:

Ca să îl ameninți nu e o opțiune, pentru că poate chiar de aia o să o înjure din nou pe bunica ta sau cine știe ce, dar pot să meargă părinții tăi sau tu dacă ești mai mare totuși și să îi spuneți cu frumosul să o lase în pace să își trăiască liniștită bătrânețea pentru că o să i se întoarcă roata. vorbiți frumos cu el, dacă nu se poate cu frumosul treceți la partea mai urâtă. sper să se rezolve treaba

| Crush247 explică (pentru Cristina12457):

Am mai incercat cu frumosul... nu rezolva nimic in cazul lui. crede-ma ca nu-s genul de Mahalagioi care sa faca scandal sau altele. dar cu el nu se poate ..tocmai de asta am apelat si la politie.

| Cristina12457 a răspuns:

Daca ai apelat la politie cu timpul poate o sa se rezolve ceva, dar o sa ia timp. Chiar nu prea stiu ce poti sa faci. Deci in primul rand bunica ta sa se asigure ca toate geamurile sunt inchise si sa incuie usa cand vine seara si eventual ar putea sa stea cineva cu ea. O ruda care sta pe aproape sau chiar un vecin apropiat care intelege ce se intampla pentru ca asa se va simti mai in siguranta. Cand poti sa mergi tu sa stai cu ea. Vecinul ala nu iti fa e griji ca o sa isi primeasca el rasplata pentru ceea ce face. Daca nu se poate cu frumosul, poti sa mergi tu la el daca esti mare la facultate si sa ii spui sa o lase pe bunica ta in pace daca nu vrea sa aiba mari probleme. Si sa il ameninti putin ca sa intre spaima in el si sa o lase in pace. Ce oameni exista pe lumea asta.

| Crush247 explică (pentru Cristina12457):

Nu e chiar asa e batrana bunica laughing face luna viitoare 50 laughing :V plus casa e toata ''inarmata '' cu camere si alarma de miscare pe colidoare.
plus am mers eu ieri la la seful de post si am rezolvat situatia. e deja a 2-a abatere. el m-a invatat sa ii cer, pe propria lui raspundere, sa faca un angajament ca nu o sa mai faca scandal. iar la urmatoarea abatere o sa ii deschida dosar penal, ir de data asta o sa ii puna marti o amenda de 700 de lei. happy