| Rometry a întrebat:

Salutare!
În urmă cu 4 ani a fost făcută o reclamație la politie împotriva mea și a altor persoane pentru furt si loviri (eram minor iar reclamația a fost făcută degeaba), iar după aproximativ o săptămână a fost anulată de catre cel care a depus-o (cel puțin așa mi s-a spus deoarece ne-am impacat). Nu am fost chemat niciodată să dau declarații sau altceva. Ideea este că acum 2 zile am primit prin poșta o înștiințare că trebuie să ma duc la Judecătorie să ridic o ordonanță. Aveți idee despre ce ar putea fi vorba dupa atâta timp? Vă mulțumesc și aștept părerile celor care chiar se pricep! (Aș vrea să știu cât mai multe detalii, de exemplu dacă am fost urmărit penal chiar dacă reclamația a fost retrasă)

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca ordonanta are legatura cu ce s-a intamplat in urma cu 4 ani si nici nu-mi pot da seama despre ce ar putea fi.
Du-te la judecatorie si o sa afli.

Bula
| Bula a răspuns:

Ordonanta este o procedura si decizie judecatoreasca de urgenta, care se pune repede pe rol (din cauza ca nu poate suferi amanare).
Ca urmare, n-are nici o legatura cu faptele de acum 4 ani.

Mergi si ridica ordonanta, altfel poti fi amendat sau considerat comunicat (sipoate fi ceva important)!

| Rometry explică (pentru Bula):

Numărul dosarului este din 2019. De asta mă gândesc că ar avea legătură cu treaba de atunci. De ex: 3333/P/2019

| Bula a răspuns (pentru Rometry):

Oricum, mergi si vezi despre ce e vorba, macar sa nu fii amendat pentru neprezentare!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu am idee despre ce ar putea fi vorba.

| carevaescu a răspuns:

Nu are legătură cu ce ai facut acum 4 ani cand erai minor

| Rometry explică (pentru carevaescu):

Atunci cu ce ar putea avea legatura?

| carevaescu a răspuns (pentru Rometry):

Zău dacă știu. Dar sigur vei afla

| Rometry explică:

Dacă aș fi facut ceva n-ar mai fi anulat reclamația?
Mă interesează niște detalii doar.