| Petru1123 a întrebat:

As vrea sa amanetez o masina cu gandul ca sa nu mai platesc si sa imi ia masina. Acum intrebarea mea e in felul urmator, daca eu amanetez masina, o ia, eu pot sa patesc alteva? Gen sa nu mai pot lua credite in viitor sau sa mai platesc inca ceva. Gen eu vreau sa vand masina si nu pot, iar amanetul mi-o evalueaza la un pret care imi convine, asa ca vreau sa scap de ea.

Răspuns Câştigător
| Laura a răspuns:

Amanet amanet? Sau? Dă mai multe detalii. Dacă e vorba de un simplu amanet oarecare, nu există repercursiuni pe viitor. Dar în niciun caz nu o să îţi fie evaluată la un preţ care să îţi convină.

| Petru1123 explică (pentru Laura):

Amanet normal.

| Laura a răspuns (pentru Petru1123):

Atunci nu, nu se va ţine cont pe viitor, dar repet, o să îţi fie evaluată semnificativ sub preţul pieţei.