| Cybe3r a întrebat:

Salut!
Astăzi m-a oprit poliția în trafic și eu ascultam muzica la un volum ridicat. După ce mi-a cerut actele a făcut testul la alcool și droguri fiind negative a spus ca să nu mai țin volumul la sunet tare ca se poate întâmpla ca să întâlnesc un coleg de-al lor care mă poate sancționa pe baza asta. Masina fiind Un ford transit cu sistemul de sunet standard deci nu cred ca deranja pe nimeni sunetul de la mine. Aici cred ca ar fi un abuz odată ce conduc regulamentar și atent la trafic fiind pe Centura București. Fiind și începător conduc cu atenție mult mai mare ca nu am experiența necesară de anticipa ce face ăla din față sau din spate. Se poate da amendă pe acest fapt?
Vă mulțumesc!

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai putea fi amendat, avand in vedere prevederile OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 100
  (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
10. efectuarea de către conducătorul unui vehicul a unor activităţi de natura a-i distrage atenţia de la conducere ori folosirea instalaţiilor de sonorizare la un nivel de zgomot care afectează deplasarea în siguranţă a lui şi a celorlalţi participanţi la trafic;"

| pucheadorel a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cum ar putea polițiștii să măsoare nivelul volumului dacă nu au un aparat omologat pentru măsurarea decibelilor? Cum pot dovedi în instanță că șoferul a ascultat muzică la nivel maxim?

| Ioandelasal a răspuns (pentru pucheadorel):

Sigur ca nu poate fi amendat decat daca nivelul zgomotului este masurat de un aparat omologat.
De altfel ti-ai dat singur raspunsul, asa ca de ce ma mai intrebi pe mine?
Si utilizatorul a intrebat doar daca poate fi amendat si eu la intrebarea lui am raspuns.

| pucheadorel a răspuns (pentru Ioandelasal):

Întrebările mele la adresa ta erau retorice.

Bula
| Bula a răspuns:

Politia nu trebuie sa te amendeze, fiindca iti faci rau singur, prin asurzire provocata de tine.
Muzica iti acopera sunetele din imprejurime: claxonul, sirena sau chiar strigatele celor din trafic.

Un vecin era sa moara din cauza unei asemenea prostii de "basi la manele"! A dat la maxim muzica si n-a sesizat ca este claxonat de ceilalti. I s-a ars intreaga masina si era sa moara toti in ea.

Prostia nu are limite.

| mgtow a răspuns:

Cand mai vezi politia ca te opreste o lasi incet, in rest o ti cum vrei doar e masina ta

| darrio2007 a răspuns:

E bine ca muzica sa fie la un nivel mai mic. Astfel se mai poate auzi si ce este pe afara sau daca iti apare vreo problema la masina.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca deranjeaza publicul si oricum legal NU ai voie sa tii muzica data tare in masina!
Spune merci ca ai scapat fara amenda, ca alt politist te-ar incalta imediat

Cand iei permisul pe spaga cum se pare ca l-ai luat tu, fara sa fii citit si invatat Legislatia Rutiera, unde scrie clar ca nu ai voie sa ai muzica tare in masina, ti se pare ca-i abuz, dar lasa ca inveti tu imediat dupa ce primesti amenda.
Muzica o asculti cu geamurile inchise ca sa nu deranjezi pe niemni intrafic, mai ales ca este ILEGAL!

| Cybe3r explică (pentru Violleta2022):

Stai liniștită că l-am luat legal nu cu șpagă. Muzica nu era la maxim era la un volum ridicat. Geamurile erau ridicate

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cybe3r):

Legal nu ai voie sa tii muzica sa se auda afara, deci era destul de ridicatca sa fie intrpretat ca ilegal.
Ma rog, vei invata tu cand te va amenda Politia!

| relian a răspuns:

Daca eru aud muzica ta din masina mea, aia inseamna ca ma deranjeaza, deci da ala poate sa dea amenda.Asculta muzica unde nu deranjezi pe nimeni si poti sa si surzesti, este fix proble ma ta, dar in public nu trebuie sa derajezi nici pietonii si nici pe ceilanti soferi.
Esti incepator dar un de asta derbedeu laughing sau cum sa-i zic, smecher, tineti smecheria pentru tine acasa, nu-i nimeni curios sa auda ce muzica asculti tu. puneti casti daca vrei si da cit de tare doresti.Desi nu cred ca ai voie cu casti si sa conduci.

| Cybe3r explică (pentru relian):

Manele 2005?

| relian a răspuns (pentru Cybe3r):

Manele sau muzica de aia de rapanosi, de negri puturosi, urit mirositori laughing

| Emma30555 a răspuns:

Daca conduci e bine sa auzi ce se intampla in afara masinii, sa poti sa fii atent la trafic nu doar sa vezi, daca ai muzica data foarte tare cred ca nu te poti concentra la fel de bine.

| Sophieka a răspuns:

Ai putea tine volumul muzicii la un nivel decent.
Din moment ce te-au oprit, inseamna ca deranjai.
Se pare ca nu ai invatat la teorie, acolo aflai ca poti primii amenda.

| pucheadorel a răspuns (pentru Sophieka):

Amenda se dă în funcție de niște probe. În acest caz, poițiștii pot da o amendă numai dacă au un aparat omologat cu care să înregistreze nivelul zgomotului în decibeli. Restul sunt vorbe.

| pucheadorel a răspuns:

Nu știu dacă se poate da amendă, însă știu că polițiștii nu pot demonstra că ai ascultat muzică peste volumul admis (e vorba de poluare fonică) decât dacă au un aparat omologat pentru măsurarea decibelilor.