| AlexMaftei2001 a întrebat:

Salut!
Azi a ajuns permisul cu categoria D și am trecut în dreptul categoriei codul 100.
Pana la 24 de ani am voie sa conduc doar în tara, eu am 22 de ani.
Permisul scrie ca e valabil pana în 2029.
Peste 2 ani când fac 24 de ani trebuie sa schimb permisul ca să nu mai am cod pe el sau pot conduce asa cu codul pe el?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal. Citeste si aici: https://examenrutier.wordpress.com/......estrictii/

| AlexMaftei2001 explică (pentru Salontanul):

Eu nu fac acum atestatul deoarece merg pe camion, dacă deocamdată nu fac atestatul și peste 2 ani când fac 24 de ani pot schimba permisul sa nu mai am cod?

| Salontanul a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Permisul nu poate fi modificat, deci trebuie schimbat.

| AlexMaftei2001 explică (pentru Salontanul):

La 24 de ani schimb permisul și gata, ok?

| Salontanul a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Din moment ce codul si-a pierdut valabilitatea...

| AlexMaftei2001 explică (pentru Salontanul):

Codul își pierde valabilitatea când împlinesc 24 de ani, adică peste 2 ani