| SebiRebe a întrebat:

Salut, buletinu la 18 ani, pot să il schimb cu 2 săptămani înainte să fac 18 ani sau după ce am facut 18 ani? Şi ce acte imi trebuie ca să imi fac buletinu? Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Iti poti schimba linistit cu 2 saptamani inainte de expirare.

Ai nevoie de:
- certificatul de nastere
- buletinul vechi
- dovada de spatiu (act de proprietate recent, de maxim 30 zile) sau primire in spatiu din partea unui proprietar de spatiu (poate fi unul din parinti) + prezenta si buletinul persoanei respective

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 97/2005, rep. în 2011, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"(3) Cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai puţin de 15 zile, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligaţia sã solicite serviciului public comunitar de evidenţã a persoanelor eliberarea unei noi cãrţi de identitate, prezentând documentele prevãzute la art. 14 alin. (3), (4) sau (5)."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, dar poti schimba doar cartea de identitate. Buletine nu se mai fac din 2002.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Salut!
Eu l-am schimbat cu o luna inainte pentru a putea da sala imediat dupa ce am facut 18 ani tongue
Cu doua saptamani inainte se poate sigur!

| nda a răspuns:

Da, poti.
"Legea spune ca solicitarea pentru eliberarea unei carti de identitate trebuie facuta cu cel putin 15 zile inainte de data expirarii, dar nu mai mult de sase luni."

| SebiRebe explică (pentru nda):

Pot şi de săptămâna vitoare să il schimb? Dat pot şi fară perinti?

| nda a răspuns (pentru SebiRebe):

Il poti schimba cand valabilitatea lui e sub 6 luni, dar nu mai mica de 15 zile. De exemplu daca buletinul iti expira peste 7 zile si tu abia acum mergi sa-l schimbi, poti lua amenda.
Daca nu ai implinit varsta de 18 ani trebuie sa mergi cu unul din parinti.