| RazzyFUnik a întrebat:

Salut
Cat costa eliberarea unei carti de identitate pierduta? Care sunt actele necesare si cat dureaza?
Cum procedez? Stau in sector 4

Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| marycroitor a răspuns:

In cazul furtului, pierderii, distrugerii:

Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate
Certificatul de nastere, casatorie, sentinta de divort (original si copie)
Certificatul de deces al sotului, sotiei (original si copie)
Actul cu care se face dovada spatiului de locuit (original si copie)
Dovada eliberata de Biroul Politiei Judiciare, in cazul furtului
Declaratia de pierdere, in caz de pierdere
Document cu fotografie (legitimatie, pasaport, permis de conducere) pentru stabilirea identitatii (original si copie)
Chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate (7 lei)
In cazul in care solicitantul nu poate prezenta certificatele de stare civila originale sau actul de spatiu cu care face dovada spatiului de locuit asigurat, sunt necesare patru fotografii tip act de identitate (30 x 40 mm, cu banda alba de 7 mm in partea de jos a fotografiei)
Timbru fiscal 4 lei