| anonim_4396 a întrebat:

Ce faci atunci când e posibil să ți se aducă o acuzație de șantaj, acuzație nereală, dar care, în anumite condiții, ți se creează o speță de învinuit?
Există martori răuvoitori.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca faci unele confuzii grave. Alibiul unei persoane acuzate este un fapt care il apara de acuzatie, nu care il acuza.
Daca nu esti vinovat aduci si tu martori sau alte probe care sa fie in apararea ta.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Așa este! Greșeala mea! 'Speță' e cunvântul corect!

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ms! Am corectat!

| darrio2007 a răspuns:

Cand stai in banca ta, nu iti poate face nimeni asemenea acuzatie.
Se pare ca nu ai scris aici chiar tot.

| sofisis a răspuns:

Ai cum sa dovedesti ca i-ai imprumutat acei bani?

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Nu am primit nimic! O las baltă.

| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Fară martori doar într-un sistem corupt pot avea câștig. Altminteri, pot să fie și 1000 martori. Sper totuși că ți-am fost cât de cât de folos.

| anonim_4396 explică (pentru IonutCG90):

Există martori! Am cerut o sumă de bani, cu împrumut. Acum nu-i mai pot cere, din cauză că am aflat un mic 'secret'. Dacă îi primesc, mi se poate aduce acuzația de șantaj. Dar chiar dacă nu îi primesc, mi se poate aduce această acuzație. Pentru simplul fapt că am aflat un secret ce îi creează un disconfort potențialului acuzator.

| IonutCG90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai auzit de vorba "E prost cine dă, nu cine cere"? Să știi că este perfect legală. Dacă dai bani se numește camătă, așadar acele personaje nu au de ce să te acuze. Eu nu-s cămătar nici bancă dar am dat acum 3 ani bani la un fiu de polițai vecin ce mi-a cerut. Părea familie bună, gospodărie alea alea, dar de unde. Am fost peste ei tacsu ca da ca poti sa te speli cu buletinu lu fimiu, poti sa il omori nu ma intereseaza(tacsu politist). Niste scursuri. In cele din urma a venit mă-sa la mine acasa bocind cu banii(foarte tarziu) dupa ce m-au dus cu zaharelul in loc sa-mi zica adevarul m-au mintit si fiul si mama si sotul politist. Sfat, nu cere bani si nu da. Fă totul legal.

| anonim_4396 explică (pentru IonutCG90):

Cred că nu înțelegi în totalitate...