| HayateRA a întrebat:

Pot să fac 13 clase eu fiind clasa a 9-a? Există anumite conditii sau poti sa faci si clasa a 13-a daca vrei?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, la seral.

| Violleta2022 a răspuns:

Clasa a 13-a se face numai la liceu -curs seral, fiindca sunt numai 4 ore in fiecare zi.

| sierra1 a răspuns:

La ce școală ziceai că ești?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Nu.

| Anonimul151 a răspuns (pentru sadrian46):

Ce răspuns e ăsta? De ce îl dai fără sa te documentezi. Daca aceasta persoana e a 9 a, la profesională va face pana în a 11 a. În a 11 a, se da un examen, cu care poate trece mai departe, doar că va repeta a 11 a din nou, din păcate. E o porcărie acest lucru, sa faci aceeasi clasa de 2 ori. În anul următor, trece a 12 a și poate da și bacul. Deci sunt 13 clase în total.

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonimul151):

A întrebat dacă poate. Eu i-am spus că nu poate. Aceasta este părerea mea despre ea.

| relian a răspuns:

Daca vrei laughing adica sa te mai duci la scoala sa ce? Fac inca un an aia de la seral, frecventa redusa, deci in final aia tot 12 clase fac, tot diploma aia o ia ca si ala care face 12.

Sa faci 13 ani doara asa ca nu ai ce face, e o idee, dar te poti duce sa faci alte scoli dupa ce termini 12 clase., mai bine inveti o meserie, decat sa pierzi timpul la licee.
Ori daca esti bun, te duci la o facultate ceva.
Deci nu se fac 13 ani, nu e pe vrute, fac 13 doara cei cu frecventa redusa, sa poata cuprinde toata materia ce o fac si aia cu 12.

| Sn4k3 a răspuns:

Doar daca faci liceu la seral.

| Lioana a răspuns:

La zi se fac doar 12 clase. Doar la seral se fac 13. Iar cei de la seral nu invata mai multe decat cei de la zi. Ei fac un an in plus pentru ca au mai putine ore in program decat cei de la zi.

| Anonimul151 a răspuns (pentru Lioana):

Se poate face liceul profesional pana în a 11 a, după poate trece la liceu de zi, însă repeta clasa a 11 a. După trece a 12 a. La seral nu e atât de ok din cauza ca nu se pune accent pe învățat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seralul

| 1234568807 a răspuns:

Pai 13 clase se fac la invatamant seral si frecventa redusa

| Anonimul151 a răspuns:

Vei face 13 clase doar în următorul caz :

Dacă ești la liceu de profesională, vei face din a 9 a pana în a 11 a. În cazul în care vrei sa faci și liceul, vei reface din nou a 11 a după a 12 a.

| SelenaTpu a răspuns:

Un prieten al meu a făcut 13 clasa pentru ca picase examenul de la intrarea în liceu și intrase la profesională.

| Gabryel85 a răspuns:

Nu se face a 13-a și la liceele de tip pedagogic?