| Meleanca_Arun_1992 a întrebat:

Salut,ce se intampla daca nu platesti o amenda penala, tin sa mentionez ca am furat ceva, dosarul s-a inchis si acum trebuie sa platesc 1200 de ron

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti amenda poti fi condamnat la inchisoare, conform Codului penal, citez:
"ART.63^1.Dacă cel condamnat se sustrage cu rea-credinţă de la executarea amenzii, instanţa poate înlocui această pedeapsă cu pedeapsa închisorii în limitele prevăzute pentru infracţiunea săvârşită, ţinând seama de partea din amendă care a fost achitată."