| Skrayf a întrebat:

Salut.
Cine imi pote explica si mie ce se intampla cu legea sau legine justitiei? Am tot cautat in lung si lat dar nu gasesc decat stiri legate de proteste sau site-uri de stiri pline de reclame.
Ce se intempla? ce vor sa schimbe la legea justitiei si de ce ies oamenii in strada?
E cam trist ca nu poti gasi astfel de raspunsuri nici macar pe internet in 2017.
Multumesc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai gasit fiindca n-ai cautat, s-au publicat multe articole referitoare la aceste legi.
Este vorba de modificari la legile 303/2004, 304/2004 si 317/2004, precum si de punerea in acord a Codului penal si Codului de procedura penala cu hotarari CCR prin care au fost constatate ca neconstitutionale unele prevederi ale celor 2 coduri.
Legile au fost trimise la Parlament si vor intra in procedura parlamentara.
Cum vor arata vom afla dupa ce vor fi adoptate de Parlament, promulgate de Presedinte si publicate in Monitorul Oficial, o sa dureze ceva timp, poate pana la sfarsitul anului.