| mezeicristina33 a întrebat:

Ce se intampla cu Romania? dc au iesit oamenii in strada? si ce vrea presedintele? de ce sunt atatea proteste? ce s-a intamplat?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Psd, partidul care e la guvernare acum, vrea sa modifice diverse puncte din codul penal.

printre care sa permita in unele limite abuzul in serviciul si sa ofere gratieri si amnistii pentru anumite infractiuni sub pretextul ca inchisorile din Romania sunt supraaglomerate.

Populatia si institutiile cu expertiza in ceea ce priveste codul penal nu sunt de accord cu aceste modificari si mai ales cu modul in care ele incearca sa fie adoptate.

Cu toate acestea marti noapte (la ora 11 noaptea) guvernul a aprobat modificare codului penal prin care abuzul in serviciul nu mai este incriminat... lucru care va scapa multi politicieni de urmarire penala si le va da dreptul legal sa faca o groaza de magareli. Unul dintre cei care vor avea de castigat de pe urma acestei modificari este chiar presedintele PSD Liviu Dragnea care are probleme cu justita fix in domeniul asta al abuzului in seviciu si care ar fi ajuns la inchisoare daca era gasit vinovat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Oamenii cinstiti au iesit in strada ca prin manifestari pasnice sa-si exprime indignarea si dezacordul lor fata de Ordonanta de Urgenta Nr.13 emisa de Guvernul Romaniei intr-un mod samavolnic si in dispretul tuturor, potrivit careia niste LICHELE NEMERNICE SI ODIOASE ajunse in posturi "cheie" fiindca sunt nu-i asa "prieteni" sa poata FURA in mod "legal".

| mihai69 a răspuns:

1. Cu România sperăm să nu se-ntâmple nimic.
2. Ca să protesteze.
3. Să se respecte legea.
4. Pentru că guvernul a dat o „ordonanță" prin care a legiferat hoția. Tu nu ai protesta dacă ai fi mințită și prostită în față? Și nu în ultimul rând, furată cam cu un miliard de euro?
5. Vezi punctul 3.

| christall a răspuns:

Guvernul a promulgat o ordonanta prin care se modifica codul penal, adica gratiaza pedepsele pana in 5 ani, nu mai constituie infractiune abuzul in serviciu si pedepsele se reduc cu jumatate pentru unii condamnati.
Toata lumea crede ca au facut asta ca psdul sa-si scoata penalii de la parnaie. Desi toata lumea era impotriva, ei au adoptat legea noaptea, pe furis.