| Just1one a întrebat:

Salut colegi! Din ce data oficial nu mai sunt obligatorii cauciucurile de iarnă? In afara faptului dacă se strică vremea si ninge si te prinde cu cauciucuri de vară.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista prevazuta o data calendaristica. Conditia pentru ca aceste cauciucuri sa nu mai fie obligatorii este ca drumul sa fie fara zapada, gheata sau polei, indiferent de data.

| Nexxon a răspuns:

NU se poate stabili o data calendaristica exacta pentru montarea anvelopelor de vara.

Nici prin lege nu se impune o anumita perioada de timp in care autovehiculele trebuie sa fie dotate cu anvelope de vara.

In propunerea legislativa din 2010 a fost mentionat intervalul 1 noiembrie - 31 martie pentru obligativitatea anvelopelor de iarna, insa ulterior s-a renuntat la el, in conditiile in care se poate la fel de bine sa ninga in lunile octombrie sau aprilie. Astfel s-a creat o confuzie in randul soferilor.

Se recomanda montarea anvelopelor de vara in functie de conditiile meteorologice.

Daca temperaturile urca peste +7 grade Celsius in mod constant si in zona in care locuiesti nu mai exista riscul sa ninga, specialistii recomanda sa schimbi anvelopele de iarna cu cele de vara.

Gasesti aici un articol: https://anvelope.nexxon.ro/cand-trecem-la-anvelope-de-vara/

| MariusCsr a răspuns:

Salut! Cauciucurile nu sunt impuse calendaristic. Data nu are nicio importanta. Daca e iarna si nu e zapada/gheata/polei, nu ai nevoie. La fel, daca e vara, te duci la munte si e zapada pe jos, sunt obligatorii.